ETF — jak to działa?
Fundusze ETF (Exchange Traded Funds) zostały stworzone jako narzędzia długoterminowego oszczędzania. Są funduszami inwestycyjnymi, których celem jest naśladowanie wyników określonych indeksów giełdowych.
ETFy łączą w sobie typowe cechy funduszy inwestycyjnych oraz pojedynczych akcji, umożliwiając jednocześnie inwestorom korzystanie z zalet obu tych instrumentów. Obecnie jest to jeden z najlepiej rozwijających się segmentów rynków finansowych w ciągu ostatnich 20 lat, z łącznymi aktywami przekraczającymi 10 bln $.
ETF-y dzięki swojej przejrzystości, stosunkowo niskiemu poziomowi kosztów i atrakcyjnym zwrotom z inwestycji, w porównaniu do funduszy aktywnie zarządzanych, są świetnie znane i doceniane przez inwestorów na całym świecie.
Inwestowanie w fundusze BETA ETF to same korzyści
- 01
Niski koszt
Fundusze ETF należą do najtańszych produktów inwestycyjnych. Oszczędności na opłatach, kosztach i prowizjach pozostają w portfelu inwestora.
- 02
Płynność
Płynność funduszy ETF wspierają sami inwestorzy oraz animator emitenta, który dostarcza kwotowań rynkowych oraz dba o ich atrakcyjność. Fundamentem płynności funduszy ETF jest rynek pierwotny z wbudowanym mechanizmem kreacji i umarzania certyfikatów.
- 03
Efektywność podatkowa
Z punktu widzenia podatkowego, fundusze BETA ETF posiadają zalety zarówno funduszy inwestycyjnych (np. brak podatku od dywidend) jak i akcji notowanych na GPW (możliwość rozliczania zysków i strat wspólnie z inwestycjami giełdowymi).
- 04
Dywersyfikacja
Fundusze ETF umożliwiają inwestowanie w dziesiątki a nawet setki spółek za pomocą jednej transakcji, już od kilkuset złotych. Dzięki funduszom ETF inwestorzy mają możliwość zainwestowania na niemal dowolnym rynku na świecie, w tym również na tych trudnodostępnych.
- 05
Elastyczność
Inwestorzy mogą kontrolować długość inwestycji w oparciu o ich konkretne cele, długoterminowe oszczędzanie, średnioterminową alokację albo krótkoterminową spekulację. Fundusze ETF znajdą zastosowanie w każdej strategii.
- 06
Transparentność
Fundusze ETF replikują znane indeksy giełdowe, których komponenty oraz struktura jest dostępna w czasie rzeczywistym. Inwestor codziennie może sprawdzić co posiada w portfelu inwestycyjnym.
Baza wiedzy
Najczęściej zadawane pytania
ETF to skrót z angielskiego od Exchange Traded Fund czyli tłumacząc na polski fundusz handlowany na giełdzie. W ETF bardzo często celem jest zachowywanie się w taki sam sposób jak określony indeks giełdowy, który może być tworzony i publikowany przez giełdy, banki inwestycyjne i inne organizacje.
Indeks giełdowy to statystyczny portfel papierów wartościowych (np.: akcji), który na podstawie jasno określonych i transparentnych zasad ma mierzyć kondycję określonego rynku, sektora, rodzaju papierów wartościowych.